420HXK1000MEPASN35X60
DigiKey Part Number
1189-420HXK1000MEPASN35X60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
420HXK1000MEPASN35X60
Description
CAP ALUM 1MF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
3.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.718 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C