400AX8.2MEFC10X9 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1189-2278-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 400AX8.2MEFC10X9 |
Description | CAP ALUM 8.2UF 20% 400V RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8.2 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 400AX8.2MEFC10X9 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Part Status Not For New Designs | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 400 V | Package / Case Radial, Can |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |