400AX6.8MEFC8X10.8
DigiKey Part Number
1189-2277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400AX6.8MEFC8X10.8
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400AX6.8MEFC8X10.8 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
400 V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C