35ZLJ220M8X16
DigiKey Part Number
1189-1305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLJ220M8X16
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLJ220M8X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.6 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
59 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C