35MU475MC44532
DigiKey Part Number
1189-2536-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2536-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2536-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MU475MC44532
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 35VDC 1812
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
35MU475MC44532 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
35V