25YXF1000MEFCG412.5X20
DigiKey Part Number
1189-3718-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-3718-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXF1000MEFCG412.5X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25YXF1000MEFCG412.5X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
975 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
62 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C