TFZVTR3.9B
DigiKey Part Number
TFZVTR3.9BTR-ND - Tape & Reel (TR)
TFZVTR3.9BCT-ND - Cut Tape (CT)
TFZVTR3.9BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFZVTR3.9B
Description
DIODE ZENER 3.9V 500MW TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 500 mW ±4% Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFZVTR3.9B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±4%
Base Product Number
Power - Max
500 mW