RB161VA-20TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 10.211
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 12.016
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Diode 20 V 1A Surface Mount TUMD2
RB161VA-20TR
DigiKey Part Number
RB161VA-20TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB161VA-20CT-ND - Cut Tape (CT)
RB161VA-20DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB161VA-20TR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TUMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 1 A