LTR10LEZPFLR270 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTR10LEZPFLR270 |
Description | RES SMD 0.27 OHM 1% 1W 0805 WIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ +100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Wide 0805 (2012 Metric), 0508 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |