LTR10LEZPFLR240
DigiKey Part Number
846-LTR10LEZPFLR240TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR10LEZPFLR240CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR10LEZPFLR240DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR10LEZPFLR240
Description
RES SMD 0.24 OHM 1% 1W 0805 WIDE
Detailed Description
240 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
0/ +100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)