EDZVT2R2.2B
DigiKey Part Number
846-EDZVT2R2.2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-EDZVT2R2.2BCT-ND - Cut Tape (CT)
846-EDZVT2R2.2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R2.2B
Description
DIODE ZENER 2.2V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.2 V 150 mW ±4.32% Surface Mount EMD2
Category
Power - Max
150 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 700 mV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±4.32%