BSM080D12P2C008
DigiKey Part Number
BSM080D12P2C008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM080D12P2C008
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 80A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 80A (Tc) 600W Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSM080D12P2C008 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 13.2mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
800pF @ 10V
Packaging
Tray
Power - Max
600W
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
80A (Tc)