2SCR642PHZGT100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 127.066
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 527
Datasheet
In Stock: 742
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 3 A 250MHz 500 mW Surface Mount SOT-89
2SCR642PHZGT100
DigiKey Part Number
846-2SCR642PHZGT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-2SCR642PHZGT100CT-ND - Cut Tape (CT)
846-2SCR642PHZGT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR642PHZGT100
Description
TRANS NPN 30V 3A SOT-89
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
500 mW
Part Status
Active
Frequency - Transition
250MHz
Transistor Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Package / Case
TO-243AA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 100mA, 2A