2SCR542PFRAT100
DigiKey Part Number
2SCR542PFRAT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2SCR542PFRAT100CT-ND - Cut Tape (CT)
2SCR542PFRAT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR542PFRAT100
Description
TRANS NPN 30V 5A MPT3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 5 A 250MHz 500 mW Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SCR542PFRAT100 Models
Category
Power - Max
500 mW
Mfr
Frequency - Transition
250MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
5 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Package / Case
TO-243AA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 100mA, 2A
Supplier Device Package
MPT3
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V