2SCR542PFRAT100 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2SCR542PFRAT100 |
Description | TRANS NPN 30V 5A MPT3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 5 A 250MHz 500 mW Surface Mount MPT3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 2SCR542PFRAT100 Models |
Category | Power - Max 500 mW |
Mfr | Frequency - Transition 250MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Transistor Type | Qualification AEC-Q101 |
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 30 V | Package / Case TO-243AA |
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 100mA, 2A | Supplier Device Package MPT3 |
Current - Collector Cutoff (Max) 1µA (ICBO) | Base Product Number |
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V |