2SAR554PFRAT100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 161
Datasheet
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Bipolar (BJT) Transistor PNP 80 V 1.5 A 340MHz 500 mW Surface Mount MPT3
2SAR554PFRAT100
DigiKey Part Number
2SAR554PFRAT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2SAR554PFRAT100CT-ND - Cut Tape (CT)
2SAR554PFRAT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SAR554PFRAT100
Description
TRANS PNP 80V 1.5A MPT3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
2SAR554PFRAT100 Models
Category
Power - Max
500 mW
Mfr
Frequency - Transition
340MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Not For New Designs
Grade
Automotive
Transistor Type
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
1.5 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Package / Case
TO-243AA
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 25mA, 500mA
Supplier Device Package
MPT3
Current - Collector Cutoff (Max)
1µA (ICBO)
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 3V