MMSZ6V2ET1G
DigiKey Part Number
2156-MMSZ6V2ET1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ6V2ET1G
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW