UB5C-75RF8-TR12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Ohmite
In Stock: 286
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
75 Ohms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
UB5C-75RF8-TR12
DigiKey Part Number
696-UB5C-75RF8-TR12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UB5C-75RF8-TR12
Description
RES 75 OHM 1% 5W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UB5C-75RF8-TR12 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.250" Dia x 0.500" L (6.40mm x 12.70mm)