UB3C-1R8F1
DigiKey Part Number
696-1019-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UB3C-1R8F1
Description
RES 1.8 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UB3C-1R8F1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)