BRS100-10RJ1
DigiKey Part Number
696-BRS100-10RJ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BRS100-10RJ1
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 100W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Composition
Wirewound
Mfr
Temperature Coefficient
260ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Box
Mounting Feature
Screw Holes
Part Status
Active
Size / Dimension
3.543" L x 3.150" W (90.00mm x 80.00mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Wire Leads
Power (Watts)
100W