TDINV3000W050B-KIT
DigiKey Part Number
1707-TDINV3000W050B-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDINV3000W050B-KIT
Description
EVAL BOARD FOR TP65H050G4WS
Customer Reference
Detailed Description
TP65H050G4WS - 1 Non-Isolated Output DC/AC Inverter Evaluation Board
Category
Voltage - Input
400V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Regulator Topology
Full-Bridge
Packaging
Box
Frequency - Switching
50kHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/AC Inverter
Utilized IC / Part
TP65H050G4WS
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
3kW