DA16200MOD-AAC4WA32
DigiKey Part Number
1695-DA16200MOD-AAC4WA32TR-ND - Tape & Reel (TR)
1695-DA16200MOD-AAC4WA32CT-ND - Cut Tape (CT)
1695-DA16200MOD-AAC4WA32DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DA16200MOD-AAC4WA32
Description
RF TXRX MODULE WIFI CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
WiFi 802.11b/g/n Transceiver Module Chip Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DA16200MOD-AAC4WA32 Models
Category
Serial Interfaces
GPIO, I2C, I2S, PWM, SDIO, SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Chip
Series
Utilized IC / Part
DA16200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Memory Size
256kB ROM, 512kB SRAM
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
28.1mA ~ 37.4mA
RF Family/Standard
WiFi
Current - Transmitting
200mA ~ 280mA
Protocol
Mounting Type
Surface Mount
Modulation
CCK, DSSS, OFDM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C