71V35761SA166BQG8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 4.5Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 165-CABGA (13x15)
71V35761SA166BQG8
DigiKey Part Number
71V35761SA166BQG8-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71V35761SA166BQG8
Description
IC SRAM 4.5MBIT PAR 165CABGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)