71V35761SA166BQG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 36
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
In Stock: 0
In Stock: 143
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 4.5Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 165-CABGA (13x15)
71V35761SA166BQG
DigiKey Part Number
71V35761SA166BQG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
71V35761SA166BQG
Description
IC SRAM 4.5MBIT PAR 165CABGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
Parallel
Mfr
Clock Frequency
166 MHz
Packaging
Tray
Access Time
3.5 ns
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
3.135V ~ 3.465V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)