RAC20-24SN
DigiKey Part Number
945-2932-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-24SN
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 833mA 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC20-24SN Models
Category
Features
Universal Input
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
833mA
Weight
0.137 lb (62.14 g)
Power (Watts)
20 W