R2016-50.000-8-F-1020-TR
DigiKey Part Number
2151-R2016-50.000-8-F-1020-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-R2016-50.000-8-F-1020-CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-R2016-50.000-8-F-1020-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2016-50.000-8-F-1020-TR
Description
CRYSTAL 50.0MHZ 8PF SMD
Detailed Description
50 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Frequency
50 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)