R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Geyer Electronic America, Inc.
In Stock: 2.997
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1.022
Datasheet
IQD Frequency Products
48 MHz ±15ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
R2016
R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TR
DigiKey Part Number
2151-R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2151-R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2016-48.000-8-F-1515-EXT-TR
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
48 MHz
Frequency Stability
±15ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±15ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)