P1166.333NLT
DigiKey Part Number
553-1794-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-1794-1-ND - Cut Tape (CT)
553-1794-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1166.333NLT
Description
FIXED IND 33UH 940MA 205 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Wirewound Inductor 940 mA 205mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P1166.333NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
205mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.51mm)
Current - Saturation (Isat)
1A