BBSJ00100505301Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 4.985
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 2.704
Datasheet
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 500mOhm
BBSJ00100505301Y00
DigiKey Part Number
553-BBSJ00100505301Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBSJ00100505301Y00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0402 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
500mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.024" (0.60mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz