POW-1644L-LWC50-B-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 668-1210-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | POW-1644L-LWC50-B-R |
Description | MIC COND ANLG OMNI -44DB 0.236"D |
Manufacturer Standard Lead Time | 39 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Hz ~ 16 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-44dB ±3dB) Wire Leads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | POW-1644L-LWC50-B-R Models |
Category | Impedance 2.2 kOhms |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Voltage - Rated 2 V |
Series | Voltage Range 2 V ~ 10 V |
Packaging Bulk | Current - Supply 500 µA |
Part Status Active | Port Location Top |
Type Electret Condenser | Ratings IP57 - Dust Protected, Waterproof |
Output Type Analog | Termination Wire Leads |
Direction Omnidirectional | Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm) |
Frequency Range 50 Hz ~ 16 kHz | Height (Max) 0.071" (1.80mm) |