AS01808MS-SP18-WP-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 668-1617-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AS01808MS-SP18-WP-R |
Description | SPEAKER 8OHM 500MW TOP PORT 88DB |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 Ohms Receiver Speaker 500 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AS01808MS-SP18-WP-R Models |
Category | Efficiency - Type Sensitivity |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Power - Rated 500 mW |
Series | Power - Max 1 W |
Packaging Tray | Port Location Top |
Part Status Active | Shape Rectangular |
Technology Magnetic | Material - Cone Polyimide (PI) |
Type Receiver | Material - Magnet Nd-Fe-B |
Frequency Range 500 Hz ~ 20 kHz | Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof |
Frequency - Self Resonant 850Hz | Termination Solder Pads |
Impedance 8 Ohms | Size / Dimension 0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm) |
Efficiency - dBA 88.00 | Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) |