AS01808AO-SC18-WP-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | AS01808AO-SC18-WP-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AS01808AO-SC18-WP-R |
Description | SPEAKER 8OHM 1W TOP PORT 94DB |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 8 Ohms General Purpose Speaker 1 W 420 Hz ~ 14 kHz Top Rectangular |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AS01808AO-SC18-WP-R Models |
Category | Efficiency - Type Sound Pressure Level (SPL) |
Manufacturer PUI Audio, Inc. | Power - Rated 1 W |
Series | Power - Max 1.2 W |
Packaging Tray | Port Location Top |
Part Status Active | Shape Rectangular |
Technology Magnetic | Material - Cone Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
Type General Purpose | Material - Magnet Nd-Fe-B |
Frequency Range 420 Hz ~ 14 kHz | Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
Frequency - Self Resonant 420Hz | Termination Spring Type |
Impedance 8 Ohms | Size / Dimension 0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm) |
Efficiency - Testing 1W/100mm | Height - Seated (Max) 0.098" (2.50mm) |