AI-4228-P-C28-R
DigiKey Part Number
668-1039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-4228-P-C28-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 42.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 10mA 2.8kHz 88dB @ 12V, 10cm Panel Mount Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
EDA/CAD Models
AI-4228-P-C28-R Models
Sound Pressure Level (SPL)
88dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
10mA
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Input Type
DC
Voltage - Rated
12 V
Termination
Screw Terminal, Quick Connect Tab - 0.256" (6.50mm)
Voltage Range
6 ~ 28V
Size / Dimension
1.673" Dia (42.50mm)
Frequency
2.8kHz
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)