AI-3035-TT-12V-R
AI-3035-TT-12V-R
AI-3035-TT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1652-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-3035-TT-12V-R
Description
BUZZER PIEZO 12V 30.2MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 12mA 3.5kHz 110dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AI-3035-TT-12V-R Models
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
110dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tray
Current - Supply
12mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 20V
Size / Dimension
1.189" Dia (30.20mm)
Frequency
3.5kHz
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)