851-87-014-30-001101 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
14 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
DigiKey Part Number
851-87-014-30-001101-ND
Description
CONN SOCKET 14POS 0.05 GOLD SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
851-87-014-30-001101 Models
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.203" (5.16mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A