INP1.2-12X34
DigiKey Part Number
1996-INP1.2-12X34-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
INP1.2-12X34
Description
SOLAR CELL 0.010MW&0.08V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solar Cell 65 µW 1.9 V
Category
Current @ Pmpp
59 µA
Manufacturer
PowerFilm Inc.
Voltage @ Pmpp
1.1 V
Series
Current - Short Circuit (Isc)
9.4 mA
Packaging
Bag
Voltage - Open Circuit
1.9 V
Part Status
Active
Package / Case
Cells
Power (Watts) - Max
65 µW
Size / Dimension
1.339" L x 0.472" W x 0.009" H (34.00mm x 12.00mm x 0.22mm)