PYA36A120300
DigiKey Part Number
993-PYA36A120300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYA36A120300
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.63" L x 1.88" W x 1.26" H (92.2mm x 47.8mm x 31.9mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
36 W