AQ15E-050B-H
DigiKey Part Number
993-AQ15E-050B-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ15E-050B-H
Description
WALL MOUNT - EU - USB TYPE-C - B
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
1.83" L x 1.69" W x 0.93" H (46.5mm x 42.9mm x 23.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
3A