NBB20-L2-A2-T-V1
DigiKey Part Number
2046-NBB20-L2-A2-T-V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NBB20-L2-A2-T-V1
Description
INDUCTIVE DC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.787" (20mm) IP69K Module
Category
Material - Body
Polyamide (PA)
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP69K
Sensing Distance
0.787" (20mm)