62-12-0909-PAD30A
DigiKey Part Number
1944-62-12-0909-PAD30A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
62-12-0909-PAD30A
Description
THERM-A-GAP PAD30A 3.2 W/M-K GAP
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Blue 228.60mm x 228.60mm Square Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.120" (3.05mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Adhesive
Adhesive - One Side
Series
Backing, Carrier
Aluminum Foil
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.40°C/W
Usage
Thermally Conductive
Thermal Conductivity
3.2W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
18 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
228.60mm x 228.60mm
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)