61-06-1015-PAD70TPG
DigiKey Part Number
1944-61-06-1015-PAD70TPG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-06-1015-PAD70TPG
Description
THERM-A-GAP PAD70TPG 7.0 W/M-K G
Detailed Description
Thermal Pad Dark Gray 381.00mm x 254.00mm Rectangular
Category
Thickness
0.0600" (1.524mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Backing, Carrier
Fiberglass
Series
Color
Dark Gray
Thermal Resistivity
0.27°C/W
Thermal Conductivity
7.0W/m-K
Shelf Life
24 Months
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)
Outline
381.00mm x 254.00mm