61-06-1015-PAD60
DigiKey Part Number
1944-61-06-1015-PAD60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-06-1015-PAD60
Description
THERM-A-GAP PAD60 6.0 W/M-K GAP
Detailed Description
Thermal Pad Green 381.00mm x 254.00mm Rectangular
Category
Outline
381.00mm x 254.00mm
Thickness
0.0600" (1.524mm)
Series
Color
Green
Thermal Resistivity
0.28°C/W
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Shelf Life
36 Months
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)