ERZ-V14D560
DigiKey Part Number
P7312-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D560
Description
VARISTOR 56V 2KA DISC 15.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V14D560 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
62 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
16J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V