ERZ-V14D182CS
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14D182CS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D182CS
Description
VARISTOR 1.8KV 5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 kV 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.98 kV
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
510J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
1 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
1.465 kV
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
1.7 kV
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.8 kV