ERJ-U08J151V
DigiKey Part Number
10-ERJ-U08J151VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-U08J151VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-U08J151VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-U08J151V
Description
RES 150 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
150 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-U08J151V Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)