EEH-AZS1E561B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZS1E561BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZS1E561BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZS1E561B
Description
CAP ALUM HYBRID 560UF 20% 25V TH
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZS1E561B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.657" (16.70mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C