EEH-AZC1K220B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZC1K220BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZC1K220BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZC1K220B
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 80V TH
Detailed Description
22 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZC1K220B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
22 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C