EEH-AZA1K220B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZA1K220BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZA1K220BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZA1K220B
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 80V TH
Detailed Description
22 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 45mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-AZA1K220B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
22 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C