DZ3X062D0L is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.2 V 200 mW MINI3-G3-B
DZ3X062D0L
DigiKey Part Number
DZ3X062D0LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ3X062D0L
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V MINI3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DZ3X062D0L Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
50 Ohms
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.2 V