GX-F12B-P-C5
DigiKey Part Number
1110-1934-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GX-F12B-P-C5
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 3.3MM MOD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.13" (3.3mm) IP68 Module
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Panasonic Industrial Automation Sales
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
12V ~ 24V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP68
Sensing Distance
0.13" (3.3mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Module
Response Frequency
500Hz